JEDYNY W POLSCE PRODUCENT LEKÓW NA BAZIE SOLANKI SIARCZKOWEJ I WODNEGO WYCIĄGU BOROWINOWEGO

Choroba zwyrodnieniowa stawów – jakie leki mogą przynieść ulgę?

4 marca 2024

Choroby reumatyczne

Choroba zwyrodnieniowa stawów, znana również jako osteoartroza, to postępująca choroba układu ruchu charakteryzująca się degradacją chrząstki stawowej oraz zmianami w podchrzęstnej warstwie kości.

Stan ten prowadzi do bólu, sztywności i ograniczenia ruchomości w dotkniętych schorzeniem stawach. Chorobą może być objętych kilka stawów, np. staw kolanowy i biodrowy.

Przyczyny i objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

Etiologia choroby zwyrodnieniowej stawów jest złożona, u poszczególnych pacjentów może być wieloczynnikowa. Zwyrodnienia stawów mogą mieć podłoże genetyczne, czyli wiązać się z wrodzonymi i dziedzicznymi predyspozycjami do osłabienia chrząstki.

Z wiekiem w naturalny sposób dochodzi do zużywania się tkanki chrzęstnej, a co za tym idzie – ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów rośnie. Zjawisko to może zostać przyspieszone przez dodatkowe czynniki, takie jak nadwaga i otyłość, które wprowadzają nadmierne obciążenie na stawy.

Praca zawodowa i aktywność sportowa, szczególnie te związane z ciągłymi i powtarzającymi się ruchami czy dużymi obciążeniami, również mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia schorzeń zwyrodnieniowych.

Nie bez znaczenia są także urazy i mikrourazy stawów, które prowadzą do uszkodzeń mechanicznych chrząstki lub kości podchrzęstnej i mogą inicjować lub nasilać proces zwyrodnieniowy. Na przebieg i postęp choroby mają również wpływ choroby współistniejące, np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy wrodzone zaburzenia budowy stawów.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów to:

  • ból stawowy – zazwyczaj narastający w czasie aktywności i ustępujący podczas odpoczynku,
  • sztywność stawów – doskwierająca przede wszystkim po okresie nieruchomości, najczęściej rano, po nocnym odpoczynku (tzw. poranna sztywność),
  • krepitacja – odczucie trzeszczenia w stawie podczas ruchu,
  • ograniczenie zakresu ruchu – związane z bólem oraz zmianami strukturalnymi w stawie,
  • zniekształcenia stawów – ubytki chrząstki i zmiany kostne, wyczuwalne podczas badania, a w przypadku bardziej zaawansowanych stanów chorobowych, również widoczne gołym okiem,
  • narośle kostne (tzw. osteofity) – mogą powodować dodatkowy ból i dyskomfort.

Nieleczone choroby stawów stopniowo ograniczają ruchomość stawów, nie pozwalają cieszyć się życiem na dotychczasowych zasadach czy uprawiać sportu lub hobby wymagającego pełnej sprawności. Nasilające się dolegliwości bólowe negatywnie wpływają na samopoczucie pacjenta, a rozwój choroby może prowadzić do niepełnosprawności.

Leczenie zwyrodnienia stawów

Prawidłowa diagnoza pozwala na rozpoczęcie leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Leczenie zachowawcze ma na celu przede wszystkim łagodzenie objawów oraz poprawę jakości życia pacjentów. Terapia ta jest wielopłaszczyznowa i może obejmować fizykoterapię i rehabilitację, edukację zdrowotna (w zakresie technik poruszania się i ergonomii ruchu, diety i prawidłowej masy ciała) oraz leczenie bólu.

W przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów, rozważane jest leczenie operacyjne jednego lub kilku stawów, na przykład artroskopia czy alloplastyka stawu.

Decyzja o rodzaju leczenia powinna być zawsze podjęta po konsultacji z lekarzem specjalistą, który uwzględni indywidualny stan zdrowia pacjenta, stopień zaawansowania choroby oraz potencjalne przeciwwskazania do poszczególnych metod terapeutycznych.

Leki dostępne bez recepty – leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne choroby zwyrodnieniowej stawów często rozpoczyna się od stosowania leków dostępnych bez recepty, które mogą złagodzić ból i stan zapalny.

  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są powszechnie stosowane w celu zmniejszenia stanu zapalnego oraz łagodzenia bólu. Działają poprzez hamowanie produkcji prostaglandyn, które są związkami chemicznymi biorącymi udział w procesie zapalnym i wywoływaniu bólu. Należy jednak pamiętać, że przy długotrwałym stosowaniu NLPZ istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, w tym problemów z przewodem pokarmowym, nerkami czy sercem.
  • Paracetamol to środek przeciwbólowy, który może być stosowany samodzielnie (w przypadku bólu o mniejszym nasileniu) lub w kombinacji z NLPZ (w celu bardziej zaawansowanego leczenia bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów). Paracetamol jest zazwyczaj lepiej tolerowany niż NLPZ, ale jego działanie przeciwzapalne jest słabsze.
  • Plastry chłodzące lub rozgrzewające, zawierające substancje chłodzące (np. mentol) lub rozgrzewające (np. olejki eteryczne), mogą przynieść tymczasową ulgę w bólu. Są dostępne bez recepty i mogą być stosowane równocześnie z lekami przeciwbólowymi.
  • Żele i maści do stosowania miejscowego, takie jak Bals Sulphur Żel, Reumogel Żel i Maść borowinowa. Receptury preparatów Przedsiębiorstwa Farmaceutycznego Sulphur opierają się przede wszystkim na aktywnych składnikach solanki siarczkowej (Bals Sulphur Żel) i wodnym wyciągu borowinowym (Reumogel, Maść borowinowa).
  • Ulgę w bólu stawu może również przynieść odpowiednio dobrana orteza.

Przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek leków bez recepty zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą, szczególnie jeśli pacjent cierpi na inne schorzenia lub przyjmuje inne leki. Należy również zawsze przestrzegać instrukcji zawartych w ulotce dołączonej do opakowania leku.

Jak stosować?

Kuracje siarczkową i borowinową z wykorzystaniem leków i kosmetyków uzdrowiskowych. Sulphur Zdrój zalecamy przede wszystkim dla osób borykających się z chorobą reumatyczną, osteoporozą, zwyrodnieniami stawów i kręgosłupa, zespołami bólowymi kręgosłupa czy po urazach narządu ruchu. 

Kuracja siarczkowa

Przygotowaliśmy ją z myślą o osobach, które:
– oczekują na pobyt w sanatorium;
– nie mogą skorzystać z kuracji sanatoryjnej;
– chcą kontynuować leczenie sanatoryjne we własnym domu.

KROK 1 – podstawa kuracji

LEK OTC – BALS SULPHUR ŻEL SIARCZKOWY 300G 
Jak stosować – 2x dziennie przez 2/3 tygodnie. 

Krok 2 – wzmocnienie kuracji

Kąpiel siarczkowa 1000g 

lub

BUSKIE SPA SIARCZKOWE 500 G 
Jak stosować- kąpiel siarczkowa 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonanie ok. 10 zabiegów (potrzebne do tego będą min. 2 opakowania produktu Kąpiel siarczkowa 1000g lub buskie SPA siarczkowe 500g)

Kuracja borowinowa

Przygotowaliśmy ją z myślą o osobach, które:

– oczekują na pobyt w sanatorium;
– nie mogą skorzystać z kuracji sanatoryjnej;
– chcą kontynuować leczenie sanatoryjne we własnym domu.

Krok 1 – podstawa kuracji

MAŚĆ BOROWINOWA 60G

lub

REUMOGEL ŻEL BOROWINOWY 135G 

(uwaga – maść ma działanie rozgrzewające, żel nie. Wybierz produkt, który bardziej odpowiada Twoim preferencjom.)

Jak stosować – 2x dziennie przez okres 2/3 tygodni. 

Krok 2 – wzmocnienie kuracji

  1. Kąpiele borowinowe na bazie produktu: borowina SPA 500g 
    Jak stosować – kąpiel borowinowa 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonane ok. 8-10 zabiegów (potrzebne do tego będą min. 2 opakowania produktu borowina SPA).

  1. Okłady borowinowe na bazie produktu: borowina plus 1000g

Jak stosować – 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonanie ok. 8-10 zabiegów. Porcję borowiny plus potrzebną do zabiegu można używać do 5 razy. 

Kąpiele borowinowe i okłady borowinowe można stosować naprzemiennie.